Peste 5.300 de pompieri au acționat în ultimele 24 de ore, în peste 2.300 de misiuni

Publicat de radiomures, 8 ianuarie 2017, 14:53
Pompierii au intervenit pentru deblocarea și salvarea persoanelor surprinse de viscol pe anumite tronsoane de drum, precum și pentru preluarea persoanelor cu afecțiuni medicale din zonele greu accesibile, informează un comunicat IGSU.
În județele afectate de viscol și ninsori, pompierii s-au deplasat cu șenilate și autospeciale pentru victime multiple, având ca deschizător de drumuri autofrezele din dotare, pentru preluarea a 102 femei însărcinate și 29 persoane care necesitau dializă, iar ulterior le-au transportat la centrele medicale specializate, se arată în comunicatul citat.
Totodată, în această perioadă pompierii militari au participat, alături de autoritățile locale, la peste 2.300 misiuni de patrulare și transport, în urma cărora peste320 de persoane fără adăpost au fost relocate în unitățile de primiri urgențe sau în locații ale autorităților locale. De asemenea, în condiții meteorologice extreme, 425 persoane au fost deblocate și evacuate de pe Autostrada Soarelui.
Având în vedere situația din zona Dobrogei, IGSU a ordonat retragerea echipajelor de intervenție din zonele unde vremea s-a îmbunătățit și dislocarea acestora în județul Constanța, unde, în continuare, se înregistrează efecte considerabile.
Astfel, pompierii constănțeni vor primi în sprijin: patru autofreze de la ISU Argeș, ISU Botoșani, ISU Iași și ISU Olt, precum și patru șenilate de la ISU Giurgiu, ISU Harghita, ISU Mureș și ISU Prahova.