Peste 20 de milioane de euro fonduri pentru IMM-urile din centrul țării

Publicat de MIRELA ROTAR, 30 octombrie 2020, 12:23 / actualizat: 30 octombrie 2020, 14:54
ADR Centru a lansat un nou apel de proiecte în cadrul unui program de investiții menit să sprijine dezvoltarea întreprinderilor mici și mijlocii din județele Alba, Brașov, Covasna, Mureș și Sibiu.
Perioada de înscriere a proiectelor a început astăzi și va continua până la finalul lunii noiembrie, după care proiectele depuse vor fi analizate iar cele mai bune vor primi finanțare.
Prin intermediul acestui program, IMM-urile pot accesa sume semnificative însă este nevoie și de o cofinanțare de minimum 800.000 de euro, spune Nicolae Mărginean, șeful serviciului relații publice al ADR Centru:
E vorba de finanțări pentru investiții mari sau foarte mari pentru că suma nerambursabilă minimă este de 1,6 milioane de euro iar suma maximă care poate fi cerută de o firmă este de 6 milioane de euro. În aceste condiții, cofinanțarea minimă pe care trebuie să o pună o firmă care dorește o finanțare de 1,6 milioane de euro este de 800.000 de euro.
ADR Centru estimează că prin acest program circa 15 întreprinderi mici și mijlocii vor beneficia de finanțare nerambursabilă. În viitorul apropiat, Agenția va lansa și un program de digitalizare care va fi ușor accesibil și microîntreprinderilor.
Vlad Todoran