Percheziții la Brașov într-un dosar penal de evaziune fiscală în domeniul construcțiilor

Publicat de MIRELA ROTAR, 14 iunie 2021, 11:16
Polițiștii pun în aplicare mai multe mandate de percheziție domiciliară și efectuează controale economice la două firme, în județele Brașov și Galați.
De asemenea, au fost dispuse astfel de măsuri și la domiciliile administratorilor și asociaților societăților în cauză.
Din cercetări a reieșit că firmele au înregistrat cheltuieli fictive pentru a prejudicia bugetul de stat, spune comisar Alina Ivan, purtător de cuvânt al IPJ Brașov:
Din cercetări a rezultat faptul că cele două societăți comerciale, prin administratorii lor, ar înregistrat în contabilitate cheltuieli fictive, ce constau în achiziții de materiale de construcții și prestări servicii, în scopul prejudicierii bugetului de stat. Prejudiciul astfel cauzat este de peste 5.000.000 de lei. Acțiunile se vor desfășura în zece locații, în urma acestora urmând a fi identificate și ridicate mijloace de probă, respectiv înscrisuri, documente de proveniență, medii de stocare. Polițiștii vor pune în aplicare 7 mandate de aducere, persoanele bănuite urmând a fi conduse la sediul Inspectoratului de Poliție Județean Brașov, în vederea audierii.
Acțiunea IPJ Brașov se desfășoară cu sprijinul mai multor structuri de cercetare și intervenție ale inspectoratului, alături de polițiști din cadrul IPJ Galați.
Vlad Todoran