Patronii se zbat să își găsească angajați calificați

Publicat de radiomures, 22 mai 2018, 19:26
Se înregistrează tot mai multe locuri de muncă vacante, mai ales în industrie.
În primele trei luni ale anului, numărul locurilor de muncă vacante a fost de 58.400, în creştere cu 3.700 faţă de trimestrul anterior, reiese din datele publicate ieri de Institutul National de Statistică.
În județul Mureș sunt în jur de 570 de locuri de muncă vacante, a arătat directorul AJOFM Mureș, Gheorghe Ștef:
Și la Brașov situația este similară, unde sunt disponibile aproape 500 de locuri de muncă.
Directorul AJOFM Brașov, Liliana Dragomir, a arătat că cele mai multe locuri de muncă vacante sunt în domeniul serviciilor:
În industria prelucrătoare s-a concentrat puţin peste un sfert din numărul total al locurilor de muncă vacante, iar sectorul bugetar a însumat aproape 29% din numărul total.
În industria extractivă s-au înregistrat, în schimb, cele mai puţine locuri de muncă vacante.
Comparativ cu acelaşi trimestru al anului 2017, numărul locurilor de muncă vacante a scăzut cu 3800.
Raluca Creţ