Pacienţii cu COVID-19, aproape 13% din totalul celor internaţi anul acesta la Spitalul Judeţean Covasna

Publicat de MIRELA ROTAR, 30 decembrie 2020, 19:53
Peste 1470 de persoane diagnosticate cu COVID-19 au fost internate anul acesta la Spitalul Judeţean de Urgenţă din Sfântu Gheorghe, reprezentând circa 13% din totalul pacienţilor trataţi în spitalizare continuă, a declarat managerul instituţiei, Andras Nagy Robert.
Acesta a menţionat că, în ciuda dificultăţilor generate de pandemie, unitatea medicală pe care o conduce şi-a organizat activitatea astfel încât să poată acorda asistenţă medicală de specialitate atât bolnavilor COVID, cât şi celor cu alte patologii.
Din totalul pacienţilor infectaţi cu noul coronavirus internați la spitalul din Sf Gheorghe, 1.320 au fost din judeţul Covasna, 126 din judeţul Braşov, 12 din Harghita, 3 din Vrancea, câte 2 din Mureş şi Prahova şi câte unul din judeţele Caraş- Severin, Giurgiu, Gorj, Iaşi, Vaslui şi Vâlcea, respectiv Bucureşti.