Omagiu pentru un fost primar al oraşului Sfântu Gheorghe!
Publicat de radiomures, 8 martie 2012, 00:00
Godri Ferenc, de la naşterea căruia se împlinesc anul acest 150 de ani, va fi omagiat de comunitatea locală, în memoria acestuia urmând să fie ridicată şi o statuie.
Primarul municipiului Sfântu Gheorghe, Antal Arpad, a declarat că Godri Ferenc a condus oraşul timp de 18 ani, perioadă în care localitatea a avut cea mai „sănătoasă” dezvoltare.
Antal Arpad a mai spus că anul acesta se împlinesc 150 de ani de la naşterea fostului primar, iar anul viitor vom comemora un secol de la moartea lui, prin urmare se cuvine ca anii 2012-2013 să fie dedicaţi cinstirii acestuia.
Potrivit acestuia, anul acesta va avea loc o conferinţă ştiinţifică dedicată lui Godri Ferenc, va fi amplasat un bust în incinta Primăriei Sfântu Gheorghe, iar anul viitor i se va ridica şi o statuie.
De asemenea, strategia de dezvoltare urbană a municipiului Sfântu Gheorghe în perioada 2012-2020 va purta numele acestuia.
Mara Deleanu