O tânără a fost grav rănită în urma unui accident petrecut pe DN 13 între Rupea și Sighișoara

Publicat de Corina Muntean, 29 decembrie 2018, 18:10
Un șofer din Bistrița a pierdut controlul mașinii, care s-a răsturnat de 3 ori și s-a oprit într-un pod canal. Pasagera din dreapta a fost proiectată în afara mașinii, într-un canal cu apă.
Femeia se află în stare gravă, fiind solicitat elicopterul de la Tg.Mureș, care nu a putut ajunge din cauza ceții. Aceasta va fi transportată cu o ambulanță la spitalul din Tg.Mureș.
Cu mai multe informații, purtătorul de cuvânt al IPJ Brașov, Alina Ivan:
În jurul orelor 15,45 un bărbat de 26 de ani din municipiul Bistriţa-Năsăud, care a condus un autoturism pe DN13 dinspre Rupea spre Sighişoara, la km 79+ 500 m, într-o curbă la stânga a pierdut controlul asupra direcţiei de deplasare şi s-a răsturnat de trei ori oprindu-se într-un pod canal de pe partea dreaptă a sensului său de mers. Pasagerul dreapta faţă, o tânără de 23 de ani, a fost proiectată în canalul cu apă. Va fi transportată la spital pentru investigaţii medicale. Conducătorul auto nu a consumat alcool. A fost întocmit dosar penal pentru vătămare corporală din culpă.”
Cu o oră mai devreme un alt accident s-a produs în municipiul Brașov în care au fost implicate 2 autoturisme pe bulevardul Alexandru Vlahuţă. Un autoturism a pătruns pe contrasens și s-a ciocnit cu altul care circula regulamentar. În urma impactului 2 copii și 2 adulți au fost răniți și transportați la spital.
Polițiștii au întocmit dosar penal pentru vătămare corporală din culpă.
Bianca Tomuț