Numărul focarelor de gripă aviară a ajuns la 46

Publicat de radiomures, 4 aprilie 2017, 14:17
9 noi focare de influenţă aviară la păsări domestice au fost confirmate în judeţul Teleorman, de la ultima raportare, din 20 martie. Conform Autorității Naţionale Sanitar Veterinare şi pentru Siguranţa Alimentelor, numărul acestora a urcat la 46, în total.
De la data confirmării primului focar, respectiv 30 decembrie 2016, 11 focare au fost stinse, numărul păsărilor domestice afectate de boală ridicându-se la 2.120. Între focarele lichidate se numără și cel de la Sâncraiul de Mureş, jud. Mureș, stins în 1 martie, respectiv cel de la Ucea de Jos, jud. Brașov, stins în 22 februarie. Cele mai multe focare active se mențin în județele Teleorman, Constanța și Argeș.
De asemenea, au crescut cazurile de influenţă aviară, depistate la păsări sălbatice, de la 160 la 162. Până la acestă dată nu a fost depistată prezenţa virusului influenţei aviare în exploataţii comerciale de păsări, a informat ANSVSA.
Virgil Natea