Norris, primul campion în 2025 la Formula 1

Publicat de Rotar Mirela, 19 martie 2025, 07:52 / actualizat: 19 martie 2025, 8:56
Campionatul Mondial de automobilism Formula 1, ediția 2025, a programat duminică, 16 martie, pe Circuitul „Albert Park” din Melbourne, cursa de 306,124 de kilometri contând pentru Marele Premiu al Australiei – prima etapă a sezonului.
Cursa a revenit pilotului britanic Lando Norris, de la McLaren Mercedes (FOTO), secondat de olandezul Max Verstappen, de la Red Bull Racing Honda – campion mondial en titre – podiumul fiind completat de un alt britanic, George Russell, de la Mercedes.
Runda a 2-a va avea loc duminică, 23 martie, de la ora 9:00, pe Circuitul Internațional din Shanghai, unde se va disputa cursa de 56 de tururi, măsurând 305, 066 kilometri și contând pentru Grand Prix-ul Chinei.
Sezonul 2025 cuprinde 24 de etape, ca și cel de anul trecut.
În ediția precedentă, în clasamentul piloților s-a impus olandezul Max Verstappen, de la Red Bull Racing Honda – campion mondial pentru a patra oară consecutiv, urmat de britanicul Lando Norris, de la McLaren Mercedes și de monegascul Charles Leclerc, de la Ferrari.
La constructori a câștigat echipa McLaren Mercedes, după care s-au clasat squderia Ferrari și Red Bull Racing Honda.
Autor: Septimiu Cioloboc