Mureș: Dotările și competențele din cabinetele stomatologice, necunoscute de autorități

Publicat de MIRELA ROTAR, 14 februarie 2020, 14:20
Nici Ministerul Sănătății și nici direcțiile de sănătate publică nu cunosc exact situația dotărilor din cabinetele de stomatologie, prin urmare nu există un inventar în acest sens.
Colegiul Medicilor Dentiști din județul Mureș a început, din proprie inițiativă, un inventar în acest sens, în schimb, competențele se obțin individual de fiecare medic în parte.
Nici DSP Mureș nu are mai multe informații și, până în acest moment, nu a fost primită nici o înștiințare pentru acțiuni de control în cabinetele de stomatologie, așa cum anunța Ministerul Sănătății.
Târgumureșenii cred că nu se cunosc toate datele tragediei de la Pitești în care un copil de 4 ani a murit în urma unei anestezii generale, dar au încredere în medicii lor :
După tragedia de la Pitești, medicul anestezist a declarat presei că are o experiență de peste 400 de copii anesteziați, acest tip de sedare folosit în cazul copilului fiind o practică folosită des.
Ministrul demis al Sănătății, Victor Costache, a precizat, în schimb, că tragedia copilului nu trebuie să se repete și că modul în care s-a comportat medicul e un „derapaj”.
Cristina Bulbescu