Moară de os din donații pentru Clinica de Ortopedie din Tg.Mureș

Publicat de radiomures, 16 iunie 2015, 15:58 / actualizat: 17 iunie 2015, 10:28
La inițiativa directorului medical al Spitalului Clinic Județean din Tîrgu-Mureș, Ovidiu Gârbovan, a fost organizat, în urmă cu un an, un concert caritabil prin care opinia publică putea contribui la dezvoltarea spitalului.
În urma donațiilor a fost achiziționat un echipament necesar efectuării transplantului de os, în valoare de 6.400 de euro.
Acțiunea caritabilă a fost sprijinită de de Asociația Transilvană pentru Cultură, astfel de evenimente urmând să continue din toamnă, spune dr. Ovidiu Gârbovan:
Această moară de os este absolut necesară pentru viitoarele transplanturi, spune șeful Clinicii de Ortopedie-Traumatologie din cadrul Spitalului Județean, prof.dr. Nagy Ors:
Centrul medical Tîrgu-Mureș a fost acredidat anul trecut pentru transplantul tisular, alături de București, Timișoara și Iași.
Anul trecut au fost efectuate 4 prelevări de țesut osos la Tîrgu-Mureș, însă activitatea este blocată din cauza procedurilor de reacreditare a Băncii de Țesut Osos de la București.
În viitor, Centrul Medical de la Tîrgu-Mureș va avea propria Bancă de Țesut Osos, terenul pe care urmează să fie construită fiind deja atribuit de Consiliul Județean Mureș.
Un sprijin substanțial a fost acordat și de șeful Agenției Naționale de Transplant, prof.dr. Radu Deac, spune directorul Spitalului Județean Mureș, Ovidiu Butuc:
În momentul de față sunt peste 700 de pacienți din toată țara pe listele de așteptare ale Clinicii de Ortopedie din Tîrgu-Mureș pentru artroplastii, respectiv proteze de genunchi sau șold, inclusiv din centrele universitare Cluj, Iași sau București.
Cristina Bulbescu
Foto: RTM