Ministerul Sănătății: două recorduri negative, raportate azi de autorități

Publicat de MIRELA ROTAR, 4 aprilie 2021, 14:51 / actualizat: 4 aprilie 2021, 18:09
Ministrul Sănătății, Vlad Voiculescu, a susținut azi o conferință de presă pe tema epidemiei de coronavirus din România, declarațiile fiind făcute în condițiile în care numărul pacienților cu COVID-19 internați la terapie intensivă a ajuns azi la un nou nivel record, punând presiune pe secțiile ATI din toată țara:
Avem astăzi două noi recorduri, care nu sunt menite să ne bucure: primul este cel mai mare număr de infectați și internați cu COVID-19, iar al doilea: cel mai mulți pacienți la ATI. Acest val trei nu ar trebui să-l judecăm doar prin prisma cifrelor pe care le vedem, acesta vine peste valurile anterioare, care au lăsat în urmă un număr însemnat de pacienți.Vedem de asemenea o rată de infectare în creștere, vedem apariția bolii și la pacienți fără comorbidități. Vedem familii întregi care ajung la spital. Vedem de asemenea copii: avem în acest moment 167 de copii internați, din care 16 sunt în secții ATI, doi dintre ei intubați.
Ministrul Sănătății a precizat că în perioada următoare vor fi depuse eforturi suplimentare pentru creșterea numărului de paturi ATI, pentru regândirea fluxurilor medicale în vederea reducerii presiunii pe unitățile de primiri urgențe și pentru concentrarea tuturor forțelor umane și materiale posibile pentru îngrijirea pacienților cu COVID.
Bianca Tomuț