Medicii de familie solicită o modificare legislativă astfel încât serviciile medicale să poată fi acordate şi fără cardul de sănătate

Publicat de radiomures, 10 mai 2015, 14:31
Deşi admit că în ultimele zile erorile s-au remediat parţial, iar sistemul unic integrat nu a mai înregistrat blocaje, ei atrag atenţia că problemele pot apărea oricând.
Vicepreşedintele Societăţii Române de Medicină a Familiei, Sandra Alexiu, a explicat în această dimineaţă la Radio România Actualităţi care este situaţia în prezent:
Reamintim că în primele zile de când utilizarea cardului de sănătate a devenit obligatorie, medicii şi farmaciştii au acuzat funcţionarea foarte greoaie a sistemului informatic unic şi chiar blocarea sa.
Reprezentanţii Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate au recunoscut ulterior că există probleme în sistemul de operare a cardului de sănătate, dar au dat asigurări că serviciile medicale acordate fără card vor fi decontate.
Premierul Victor Ponta spune că introducerea cardului de sănătate va genera economii de 300 milioane euro şi precizează că acţiunea împotriva fraudelor din sistemul medical va continua în pofida lobby-ului si a dezinformărilor.
Precizările premierului vin după ce, vineri, preşedintele Klaus Iohannis a criticat Executivul pentru modul defectuos în care a implementat sistemul cardului de sănătate.
Acest document a devenit de la 1 mai unicul mod de validare şi decontare a serviciilor medicale, iar medicii şi farmaciştii din întreaga ţară au acuzat încă din primele zile funcţionarea foarte greoaie a sistemului informatic şi chiar blocarea acestuia.
De asemenea, mii de oameni au stat la cozi la Casele de Asigurări de Sănătate pentru a intra în posesia cardului, temându-se că altfel nu vor fi consultaţi sau nu-şi vor putea lua reţetele compensate.
Foto: tribuna.ro