La Braşov sunt reluate programele sociale pentru pensionari.
Publicat de radiomures, 18 aprilie 2012, 00:00
50 de pensionari braşoveni au asistat de Paşti la slujbă şi au luat lumină de la preoţii mănăstirii Brâncoveanu, de la Sâmbăta de Sus.
Acțiunea a fost sprijinită financiar de Consiliul Județean Braşov şi face parte din programul intitulat „Să ne cunoaștem mai bine”.
Cei 50 de pensionari s-au alăturat celor câteva mii de credincioși care au luat lumina Învierii de la Mănăstirea Brâncoveanu. Este un proiect pe care Consiliul Judeţean l-a pornit în urmă cu opt ani şi l-a continuat. Pentru aceasta administraţia judeţeană a alocat în acest an 20 de miliarde de lei vechi. Începând de joi, 19 aprilie, Consiliul Judeţean Braşov reia programele sociale. Aceste programe sunt gândite în ideea de a-i ajuta pe vârstnici să socializeze şi să petreacă momente agreabile care să-i ajute să mai uite de necazurile vieţii.
Adrian Bulbescu