La Braşov industria produce cei mai mulţi şomeri
Publicat de radiomures, 18 ianuarie 2011, 00:00
La sfîrşitul anului trecut, la Agenţia Judeţeană pentru Ocuparea Forţei de Muncă erau înregistraţi aproape 18.000 de şomeri, rata şomajului la nivelul judeţului Braşov fiind de 7,06%. Dintre aceştia, aproape 10% sunt şomeri cu studii superioare. Fenomenul era de aşteptat într-un oraş care şi-a închis şi apoi transformat în fier vechi fabricile şi uzinele.
Cei mai mulţi sunt inginerii de diferite specializări. Printre persoanele cu studii superioare care în acest moment caută de lucru se află însă şi un număr de 63 de economişti, dar şi 50 de profesori proveniţi din toate formele de învăţământ preuniversitar. Paradoxal, printre şomeri se regăsesc şi 21 de analişti-programatori, informaticieni sau designeri.
Cei mai mulţi dintre şomerii braşoveni cu studii provin din industria prelucrătoare, indiferent dacă au lucrat în industria grea, industria textilă sau industria alimentară.
Adrian Munteanu