La Brașov, cercetările la locul prăbuşirii planorului s-au încheiat

Publicat de radiomures, 22 noiembrie 2015, 13:59 / actualizat: 23 noiembrie 2015, 9:58
Reprezentanţi ai Centrului de Investigaţii şi Analiză pentru Siguranţa Aviaţiei Civile, procurori, criminalişti, poliţişti şi jandarmi s-au aflat în zona în care a fost găsită epava planorului dispărut la începutul lunii august pentru a stabili cauzele prăbuşirii acestuia, a declarat, azi, pentru RTM, prefectul judeţului Braşov, Mihai Mohaci:
Ceea ce pot să vă spun la ora actuală este faptul că am înțeles că s-au încheiat cerecetările sus la fața locului și că va fi transportat cadavrul pilotului jos, urmând ca în cursul zilei de mâine să se facă transportul epavei planorului.”
Epava planorului dispărut în ziua de 6 august şi rămăşiţe ale pilotului Mircea Crăciun, în vârstă de 56 de ani, au fost găsite ieri în zona Muchia Cheii din Masivul Postăvarul de către un turist. Pilotul Mircea Crăciun închiriase planorul de la o firmă din străinătate şi îl testa pentru prima dată după asamblare. Procurorii Parchetului Curţii de Apel Braşov s-au sesizat din oficiu la acea dată şi au deschis un dosar penal.
Vali Russu
Foto: someseanul.ro