Kelemen Hunor este de acord cu proiectul privind autonomia Ținutului Secuiesc

Publicat de radiomures, 28 ianuarie 2017, 17:20
Zece cetățeni români de etnie maghiară au inițiat un proiect de lege pentru autonomia Ținutului Secuiesc, proiectul fiind publicat în Monitorul Oficial nr.66.
Președintele UDMR Kelemen Hunor a declarat astăzi la Tîrgu-Mureș, la ședința Consiliului Reprezentanților Unionali, că această inițiativă nu este nici nouă și nici ilegală.
Întrebat de un membru al presei cum vede declarația președintelui PSD, Liviu Dragnea, care ar fi catalogat inițiativa ca pe o instigare, liderul unional nu a dorit să comenteze:
Orice om dacă mai găsește încă 9 persoane poate să facă astfel de demersuri pentru foarte multe proiecte, inclusiv modificarea Constituției. Deci ei nu au făcut nimic ilegal, altfel n-ar fi fost publicat proiectul în Monitor. Faptul că Liviu Dragnea îl cataloghează ca pe o instigare, nu știu, întrebați-l pe domnul Dragnea, nu pe mine. Eu nu comentez nici ceea ce spune Dragnea nici ceea ce spun alții, eu spun că nu este nimic imoral, nimic ieșit din comun. În acest moment e mult prea devreme să comentăm ceva fi, cum va fi în Parlament, pentru că ei trebuie să adune semnăturile necesare.”
Initiațiva legislativă are nevoie de 100.000 de semnături din minimum 10 județe pentru a fi depusă și votată la Parlament.
Proiectul prevede înființarea Ținutului Secuiesc ca o comunitate autonomă cu personalitate juridică, ce va cuprinde județele Harghita și Covasna, precum și o parte din județul Mureș.
Valeriu Russu