Județul Mureș începe să iasă din valul 3 al pandemiei

Publicat de MIRELA ROTAR, 29 aprilie 2021, 13:31
Prezent la o întâlnire cu directorii școlilor mureșene, directorul Direcției de Sănătate Publică Mureș, Iuliu Moldovan, a arătat că, deși numărul de cazuri de îmbolnăviri cu COVID 19 este în scădere, presiunea pe sistemul de sănătate nu s-a diminuat.
Numărul de persoane internate este în continuare ridicat, iar Iuliu Moldovan estimează că abia peste câteva săptămâni acesta va scădea:
Suntem la peste 23.000 de cazuri pozitive, la peste 700 de decese până acum, suntem pe acest al treilea val și în județul Mureș, suntem pe o pantă descendentă, ca și număr de cazuri pe zi suntem în jur de 100 acum, dar principala problemă cu care ne confruntăm sunt locurile din spitale. Încă numărul de cazuri din spitale nu sunt pe o pantă descendentă, ca și număr de internări, atât formele medii cât și formele severe și cele din ATI. Aici probabil vor mai trece două-trei săptămâni până când și numărul de pacienți internați va începe să scadă și, la fel, presiunea pe sistemul de sănătate.
În județul Mureș, astăzi au fost confirmate 48 de cazuri noi de îmbolnăvire cu COVID-19, iar rata de incidență la 14 zile este sub 2 la mia de locuitori.
Raluca Creț