Joi are loc ediţia virtuală a târgului educaţional World Education Fair

Publicat de MIRELA ROTAR, 16 februarie 2021, 13:07 / actualizat: 16 februarie 2021, 17:32
Peste 30 instituţii de învăţământ din Europa şi SUA vor participa, joi, în intervalul orar 14,00-18,00, la ediţia virtuală a târgului educaţional World Education Fair (WEF).
Cu această ocazie, tinerii care doresc să studieze în Marea Britanie pot să participe la prezentări sau să discute personal cu reprezentanţii universităţilor în cadrul evenimentului.Interesul pentru studiile în Marea Britanie este din nou în creştere, cele mai multe universităţi britanice acordând ‘burse’ europenilor pentru reducerea taxelor.
La World Education Fair vor fi prezente şi universităţi din Austria, Italia, Elveţia, Belgia, SUA, Danemarca şi Olanda, precum și şcoli şi licee de prestigiu din Marea Britanie, Germania, Portugalia, Spania, Italia, Elveţia şi Belgia.
Potrivit organizatorilor, înscrierile la târg se pot face fac pe site-ul www.worldeducation.ro sau direct pe platforma Brazen.
‘Printre cele mai populare programe de studiu în Marea Britanie se numără aşa numitul domeniu STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics), care reuneşte cunoştinţe teoretice ştiinţifice din mai multe domenii cu aplicabilitate concretă şi imediată în lumea reală. Aceste dezvoltări stau la baza unor domenii esenţiale cum ar fi medicina, aviaţia, medicină, logistica etc. Printre programele de studiu dezvoltate în cadrul STEM se află inteligenţa artificială, arta sunetului, nanobiologia, bioinformatica, managementul aviatic, dezvoltarea medicamentelor, afacerile în domeniul securităţii, producţie media şi film, finanţe globale etc’, arată sursa citată.