Institutul Matei Balş din Bucureşti a confirmat prezenţa meningococului la tânărul de 17 ani din Brasov care a decedat

Publicat de radiomures, 21 iunie 2017, 13:42 / actualizat: 21 iunie 2017, 16:09
Băiatul a murit miercurea trecută la câteva ore după ce a fost internat la Spitalul Clinic de Copii Braşov, a declarat azi, într-o conferinţă de presă desfăşurată la Prefectură, managerul Spitalului de Boli Infecţioase Braşov, dr. Ramona Ionescu.
Începând de ieri, o parte dintre cele 20 de persoane internate la această unitate medicală au început să fie externate.
Ancheta epidemiologică începută săptămâna trecută nu s-a încheiat, fiind în desfăşurare, a precizat, la conferinţa de presă, purtătorul de cuvânt al Direcţiei de Sănătate Publică Braşov, dr. Claudia Bularca.
După decesul tânărului de 17 ani, la Spitalul de Boli Infecţioase din Braşov au fost consultate un număr de 220 de persoane.