Instituţii somate sã evacueze sediile din Primãria Miercurea Ciuc.
Publicat de radiomures, 10 decembrie 2002, 00:00
Cinci instituţii care funcţioneazã în clãdirea Primãriei Miercurea Ciuc au fost somate sã evacueze, pânã la sfârşitul anului, sediile pe care le ocupã, întrucât acolo trebuie mutat un departament al Poliţiei.
Mãsura a fost luatã de municipalitate, pentru a asigura spaţiu pentru Serviciului de Evidenţã Informatizatã din cadrul Poliţiei.
Cele cinci instituţii care trebuie sã îşi gãseascã un nou sediu sunt Agenţia Judeţeanã pentru Ocuparea Forţei de Muncã Harghita, Asociaţia ProDemocraţia, Corpul Gardienilor Publici, Grupul de Antropologie Comunicaţionalã şi Centrul Regional de Studii.
Primarul municipiului, Csedo Csaba Istavn, a declarat cã numai Asociaţia Nevãzãtorilor şi cea a Surdo-Muţilor vor rãmâne sã funcţioneze în clãdirea Primãriei. Potrivit acestuia, nu vor fi încheiate noi contracte cu cele cinci instituţii, iar cele care refuzã sã plece vor fi evacuate.
Pe de altã parte, AJOFM Harghita a anunţat cã nu va pãrãsi spaţiul pânã cînd nu i se va pune la dispoziţie un alt sediu cu aceeaşi suprafaţã.
MEDIAFAX / Corina Fontu