Incendierea miriştilor creează probleme şi în Braşov
Publicat de radiomures, 26 martie 2012, 00:00
Mai mult decât atât, o altă problemă o constituie lipsa surselor de apă.
Într-o singură zi, aceea de sâmbătă, pompierilor braşoveni li s-au semnalat 20 de arderi ale miriştilor din judeţ, scăpate de sub control. Se adaugă cele trei intervenţii ale pompierilor, una la fondul forestier Râşnov, în cursul dimineţii de ieri. Astfel numărul hectarelor arse în judeţul Braşov a ajuns la 45.
Pentru stingerea lor au fost mobilizate 25 de echipaje de pompieri, din unităţile mai apropiate de focare, în ajutorul cărora au venit şi serviciile de voluntari pentru situaţii de urgenţă. Toate intervenţiile de acest gen au fost dificile, din cauza terenurilor accidentate, motiv pentru care nu s-a putut ajunge întotdeauna cu autospecialele aproape de locul incendiilor.
Lipsa surselor de apă a fost o altă problemă pentru militari. În unele cazuri, ei au fost nevoiţi să care apa cu peturile.
Adrian Munteanu