În Transilvania, rezerva de umiditate în cultura grâului de toamnă este în limite deosebit de scăzute

Publicat de Corina Muntean, 15 februarie 2020, 16:25 / actualizat: 16 februarie 2020, 22:45
Valori mai normale sunt în Maramureş şi pe suprafeţe agricole extinse din Oltenia şi Crişana, potrivit prognozei de specialitate emisă de Administraţia Naţională de Meteorologie.
În ansamblu, culturile de câmp şi pomi-viticole îşi vor continua starea de repaus vegetativ, în aproape toate regiunile agricole. Însă, pe fondul regimului termic mai ridicat din aer şi sol, local vor fi posibile reluări lente şi temporare ale proceselor de creştere şi dezvoltare ale plantelor, în special la culturile de toamnă semănate în epoca optimă, la orz și grâul de toamnă.
Pomii fructiferi şi viţa de vie se vor afla în stadiul de repaus vegetativ în aproape toate plantaţiile. Specialiştii precizează că, pe ansamblu, condiţiile agrometeorologice vor fi favorabile desfăşurării lucrărilor agricole în câmp, ce cuprind: controlul viabilităţii culturilor de toamnă şi a elementelor de rod la speciile pomi-viticole, efectuarea arăturilor pe suprafeţele agricole fără strat de zăpadă şi cu îngheţ superficial la sol, dar şi aplicarea îngrăşămintelor organice la pomii fructiferi şi viţa-de-vie.