În România au fost raportate ieri cele mai multe persoane vaccinate anti-covid într-un interval de 24 de ore – peste 64.400

Publicat de Corina Muntean, 31 martie 2021, 08:15 / actualizat: 31 martie 2021, 9:57
De la începutul campaniei de imunizare în ţara noastră, aproape două milioane de oameni au primit cel puţin o doză de ser, iar mai mult de jumătate dintre aceştia au făcut şi rapelul. În plus, peste 1 milion 100 de mii de locuri sunt rezervate în vederea vaccinarii, iar pe listele de aşteptare sunt, în mod constant, aproximativ 760 de mii de oameni.
Coordonatorul campaniei naţionale de vaccinare, Valeriu Gheorghiţă, a oferit ieri unele clarificări legate de listele de aşteptare, mai ales în privinţa celor din etapa a 3-a, adică populaţia generală:
În momentul de față platforma respectă în totalitate ordinea de înscriere pe listele de așteptare, în platformă asociază utilizatorului data și ora efectuării rezervării. Așa încât, în momentul acesta o persoană care optează pentru mutarea de pe lista de așteptare a unui centru pe lista de așteptare a unui alt centru va ocupa următoarea poziție după persoanele deja înscrise în lista de așteptare a centrului în care doresc să migreze. De asemenea, o persoană care anulează rezervarea și apoi se înscrie din nou pe lista de așteptare își pierde locul și va fi așezată la finalul listei. După primirea notificării prin SMS și email privind posibilitatea de programare, beneficiarul trebuie să acceseze platforma informatică și să selecteze data și ora de vaccinare. La finalizarea cu succes a programării, aplicația generează recipisa cu datele de prezentare pentru administrarea celor două doze.
Peste 3 milioane 300 de mii de doze de vaccin anti-covid sunt aşteptate în România în cursul lunii aprilie. Printre acestea se numără şi primele 160 de mii de vaccinuri Johnson&Johnson, care se administrează în doză unică.
De asemenea, de luna viitoare va creşte şi capacitatea de vaccinare, vor fi disponibile încă 156 de cabinete, se activează centrele mobile, iar medicii de
familie vor participa, şi ei, în mod direct, la procesul de imunizare a populaţiei. Autorităţile au atras, din nou atenţia, că, doar prin vaccinare şi prin respectarea regulilor de protecţie sanitară, putem scăpa de pericol.