În judeţul Covasna, una dintre cele mai grele ierni din ultimii ani
Publicat de radiomures, 9 ianuarie 2017, 15:14
Asta pentru că temperaturile s-au menţinut extrem de scăzute zile şi nopţi la rând.
Cea mai scăzută temperatură din această iarnă a fost de minus 24,2 grade Celsius, înregistrată în ajunul Anului Nou la Întorsura Buzăului, iar de atunci mercurul termometrelor nu a mai atins valori pozitive.
La noapte se aşteaptă temperaturi extreme de scăzute, meteorologii emitând avertizare de cod portocaliu de ger.
În judeţul Covasna toate drumurile publice sunt deschise tradicului rutier, dar se circulă în condiţii de iarnă, pe carosabil ud sau acoperit cu zăpadă.
Din cauza frigului extrem şi mijloacele de transport în comun din Sfântu Gheorghe au avut întârzieri în această dimineaţă.
Unităţile de învăţământ nu şi-au suspendat cursurile din cauza frigului, iar autorităţile, dar şi mai multe organizaţii non-guvernamentale, printre care Serviciul de Ajutor Maltez au intervenit pentru a ajuta persoanele fără adăpost.
Mara Deleanu