Harghita: Doar 9 pacienţi cu COVID-19 în spitalele din judeţ

Publicat de MIRELA ROTAR, 11 iunie 2021, 13:46
Doar 9 pacienţi bolnavi de COVID-19 se mai află internaţi în spitalele din Harghita, arată datele furnizate de Instituţia Prefectului, numărul localităţilor în care nu s-a înregistrat niciun caz de infectare fiind în continuă creştere.
Potrivit informaţiilor furnizate de Instituţia Prefectului, în ultimele 24 de ore nu a fost înregistrat în judeţ niciun caz de infectare cu noul coronavirus, iar un pacient a fost declarat vindecat.
Datele statistice mai arată că în 47 de localităţi, din cele 67 din Harghita, nu s-a înregistrat niciun caz de infectare în ultimele 14 zile, ceea ce înseamnă aproximativ 70 la sută dintre localităţile judeţului.
Cea mai mare rată de infectare din judeţ se înregistrează la Băile Tuşnad şi este de 1,87 la mia de locuitori, pe următorul loc situându-se staţiunea Borsec, cu o incidenţă de 0,75 la mie.