Geamul farmaciștilor, protecție împotriva coronavirusului

Publicat de Corina Muntean, 12 martie 2020, 18:21
Farmaciștii încearcă să se protejeze în fața valului de oameni îngrijorați de extinderea epidemiei.
Apelează la măsurile de protecție clasice, spălat pe mâini, folosirea de dezinfectanți, mănuși, și se bazează pe geamul separator, care limitează contactul cu un potențial bolnav.
Vicepreședintele Colegiului Farmaciștilor Mureș, Mariana Moldovan:
Am pus dezinfectant la intrare, preș cu soluție de cloramină, avem dezinfectanți pentru uzul nostru, folosim mănuși. Cred că trebuia să se facă niște pulverizatoare la intrare, aceasta este ideea mea, dar nu are cine să le facă în această situație. Geamul acela al nostru protector, pe care îl avem de pe vremuri, sperăm să țină un pic de protecție.
În această perioadă, farmaciștii sunt mai expuși riscurilor, din cauza numărului mare de cumpărători care caută soluții dezinfectante și preventive, care, de cele mai multe ori, nu respectă limita de distanță față de farmaciști și față de cei din jur.
Raluca Creț