Forţele aflate în conflict în Sudan au acceptat o încetare a focului de 72 de ore mediată de Arabia Saudită şi Statele Unite
Publicat de Rotar Mirela, 25 aprilie 2023, 08:00
Ostilităţile ar urma să fie întrerupte la miezul nopţii, transmite Reuters, care notează însă că părţile au încălcat alte acorduri de încetare a focului.
Cel puţin 427 de persoane au fost ucise şi zeci de mii au fugit din calea războiului care a izbucnit pe 15 aprilie între armată şi aşa numitele Forţe de Sprijin Rapid, o organizaţie para-militară formată pe scheletul miliţiilor care au luptat în conflictul din Darfur.
Sudanul este ameninţat de o criză umanitară majoră, în condiţiile în care o parte importantă a populaţiei depindea de asistenţa internaţională care, acum, nu mai poate ajunge.
Între timp continuă şi evacuarea cetăţenilor străini. Aproximativ 800 au fost scoşi, ieri, din Sudan de Germania şi Arabia Saudită. Şi România a evacuat până acum, cu ajutorul Franţei, 9 cetăţeni români şi un membru de familie.
Alţi 20 de cetăţeni români şi 3 membri de familie au solicitat sprijin în vederea evacuării, se arată într-un comunicat al Ministerului de Externe de la Bucureşti.
Sursa: RRA