Firmele braşovene își pot extinde afacerile în Africa
Publicat de radiomures, 1 iulie 2013, 11:11
La sediul Camerei de Comerţ şi Industrie Braşov a avut loc o întâlnire între oamenii de afaceri braşoveni şi reprezentanţii Camerei bilaterale româno-algeriene care le-au transmis că piaţa algeriană este una plină de oportunităţi pentru români.
Guvernul algerian a demarat un program amplu de dezvoltare, fără precedent în istoria țării. Nadjet Karabernou Pădureţ , preşedinta Camerei de Comerţ şi Industrie Româno-Algeriene, a susţinut că „românii sunt bineveniţi în Algeria”.
Planul de dezvoltare prevede construirea unui milion de locuinţe, cu toate anexele necesare, 1000 de dispensare și 177 de policlinici, mall-uri, şcoli, 8 aeroporturi noi şi modernizarea celor trei existente, 6.000 de km de autostrăzi şi multe altele. Doar pentru realizarea lucrărilor de infrastructură au fost alocate peste 600 de miliarde de dolari.
Cei intersați de această nouă oportunitate de dezvoltarea a afacerilor pot obține relații suplimentare la sediul CCI Brașov.
Vali Blajovan