Fier vechi confiscat de Garda Financiară Mureş
Publicat de radiomures, 31 iulie 2012, 00:00
Fier vechi în valoare de 45.000 de lei, confiscat de Garda Financiară Mureş.
Informaţia a fost furnizată comisarilor Gărzii Financiare de Poliţia din Iernut.
Şeful Gărzii Financiare Mureş, Valeriu Baziotis, spune că poliţiştilor le-a atras atenţia faptul că o femeie cu domiciliul în Galaţi desfăşura activităţi comerciale cu fier vechi în cantităţi foarte mari, care nu puteau proveni din gospodăria proprie.
În plus, spune Baziotis, femeia nu a putut prezenta la control decât documente fictive de însoţire a mărfii.
Comisarii Gărzii presupun că aceste cantităţi mari de fier vechi provin şi de la fostele fabrici din Iernut şi Târnăveni.
Mai mult decât atât, proprietarul terenului din Iernut unde fusese depozitat fierul vechi a declarat autorităţilor că acesta se afla acolo de aproximativ 2 ani.
Femeia nu s-a prezentat nici până azi la sediul Gărzii Financiare Mureş pentru a clarifica problema.
Astfel marfa, pentru care nu se plăteau nici un fel de taxe, a fost confiscată şi s-a aplicat o amendă de 1.500 de lei, a precizat şeful Gărzii Financiare Mureş, Valeriu Baziotis.
Adela Moldovan