Exercițiu de anvergură în Munții Gurghiu, desfășurat de ISU Mureș

Publicat de Corina Muntean, 4 iunie 2018, 14:01 / actualizat: 6 octombrie 2018, 23:01
Simularea va începe marti, la ora 11,00, în apropierea vârfului Saca Mare.
Scenariul evenimentului este unul complex, care implică stingerea unui incendiu de pădure și de vegetație, precum și evacuarea răniților.
Cum va decurge întregul exercițiu aflăm de la purtătorul de cuvânt al Inspectoratului pentru Situații de Urgență „Horea” al județului Mureș, Cristian Virag:
Grupuri de turiști foarte mari care pornesc în excursii montane. Turiștii hotărăsc să campeze în zona vârfului Saca Mareși nerespectând indicațiile personalului silvic, aprind un foc. Către dimineață pornește o vijelie. Focul lor de tabără se transformă într-un incediu de vegetație uscată și fond forestier. Ei se panichează și încep să se despartă în mai multe grupuri și se rătăcesc unii de ceilalți.”
Primii care vor interveni la exercțiu sunt angajații Romsilva și cei de la Serviciul Voluntar pentru Situații de Urgență Ibănești.
Vor fi chemate pentru sprijin și echipe ale ISU„Horea”. De asemenea, vor colabora Inspectoratul Județean de polițe Mureș, Inspectoratul Județean de Jandarmi, Serviciul de Ambulanță și SMURD Tîrgu Mureș.
La căutarea potențialelor victime ale incendiului vor participa și persoane din cadrul Serviciului Salvamont și al Clubului Offroad Tîrgu-Mureș. Inspectoratul General de Aviație va trimite un elicopter cu care va fi evacuată o presupusă victimă în stare gravă.
Nelly Suciu/ Evelina Racoțean