Drapel din partea ministrului Duşa pentru liceeni din Harghita
Publicat de radiomures, 31 mai 2013, 14:18
Absolvenţii Colegiului Naţional Octavian Goga din Miercurea Ciuc au primit, astăzi, un drapel al României din partea ministrului Apărării Naţionale, Mircea Duşa.
Acesta a participat la festivitatea de încheiere a anului şcolar alături de ministrul Educaţiei Naţionale, Remus Pricopie.
Ministrul Mircea Duşa le-a oferit drapelul şefilor de promoţie şi le-a spus că ideea i-a venit după ce România a intrat în Cartea Recordurilor cu cel mai mare drapel din lume. El le-a mai transmis absolvenţilor că, peste ani, când se vor reîntâlni, să-şi aducă aminte că acest drapel le-a sădit în suflet demnitatea şi dragostea de a fi român. La eveniment a fost prezent şi Ministrul Educaţiei Naţionale, Remus Pricopie, care le-a spus elevilor că trebuie să le mulţumească părinţilor, trebuie să-şi poarte permanent în suflet dascălii şi să ia deciziile cele mai corecte. Cei doi oficiali au participat, apoi, la festivitatea de încheiere a anului şcolar de la Liceul Teoretic „Marton Aron” din Miercurea Ciuc.
Ioana Dima