Dr. Roxana Nemeș: BPOC-ul va deveni în curând a treia cauză de deces în lume

Publicat de MIRELA ROTAR, 19 iulie 2021, 12:59
Boala este foarte des întâlnită și în România, incidența bolii fiind de aproape 9 % , însă există mulți pacienți nediagnosticați, atrage atenția președintele Societății Române de Pneumologie, Roxana Nemeș.
Principalii factori de risc pentru această boală sunt fumatul, 90% din cazuri, dar și țigara electronic, ce provoacă leziuni asemănătoare fumatului clasic.
Fumatul este cauza principală și pentru cancerul pulmonar, 25% din cazuri fiind operabile.
Sunt peste un milion de persoane din România cu afecțiuni respiratorii cronice, precizează medicul pneumolog, Roxana Nemeș:
La pacienții cu BPOC vorbim de o tendință în creștere a mortalității, cu riscul de a ajunge în următorii ani pe locul 3 în lume ca și mortalitate. Eu cred că un program coerent de sănătate publică și o legătură strânsă între toate specialitățile și asociațiile de pacienți, ne-ar ajuta foarte mult. La pacienții cu BPOC și, în general la pacienții cu afecțiuni respiratorii cronice, cred că prevenția este foarte importantă și vorbim aici și de susținerea și lupta pentru antifumat pe care trebuie să o ducem în mod constant pentru că generațiile au început să fumeze de la vârste mult mai mici.
În opinia pneumologului Roxana Nemeș vaccinarea reprezintă ”singura armă redutabilă”, subliniind importanța administrării vaccinurilor antigripale și pneumococice la adulții cu boli cronice.
Cristina Bulbescu