Două femei din Luduș au fost arestate pentru șantaj

Publicat de Corina Muntean, 30 martie 2021, 14:40
Potrivit unui comunicat al IPJ Mureș, în urma activităţilor desfășurate de către polițiștii mureșeni, au fost identificate patru femei, cu vârste cuprinse între 15 și 45 ani, toate din Luduș, bănuite de șantaj.
În perioada iulie 2020 – februarie 2021, în urma unor vizite la domiciliul unui bărbat, de 81 de ani, din Luduș, una dintre persoanele bănuite ar fi realizat mai multe fotografii cu acesta, în ipostaze compromițătoare, iar, ulterior, femeile l-ar fi şantajat pe bărbat cu divulgarea imaginilor și i-ar fi solicitat diverse sume de bani.
Prejudiciul cauzat prin activitatea infracțională este de aproximativ 250.000 de lei.
În baza probatoriului administrat, faţă de două dintre femei, polițiștii au luat măsura reţinerii pentru 24 de ore, iar, în cursul zilei de astăzi, instanța de judecată a dispus arestarea preventivă a acestora, pentru 30 de zile.
Sorin Șchiopu