Doi elevi din Brașov au promovat Evaluarea Națională după ce au contestat notele

Publicat de Hategan Raul, 30 iunie 2022, 18:47
Primele rezultate la Evaluare Națională 2022 au fost anunțate pe data de 23 iunie, după care a urmat depunerea contestațiilor, iar rezultatele finale au fost afișate astăzi, pe site-ul dedicat examenului.
La Brașov, primele rezultate arătau o promovabilitate de 84%, cu 7 procente mai mare ca anul trecut.
Și numărul notelor mari a crescut, iar trei elevi au absolvit gimnaziul cu 10 și au luat tot 10 la evaluarea națională.
În urma rezolvării contestațiilor, alți doi elevi au reușit să treacă examenul, a arătat purtătorul de cuvânt al Inspectoratului Școlar Județean Brașov, Valentin Bucur:
”După rezolvarea contestațiilor la evaluarea națională, încă doi absolvenți din județul Brașov au trecut pragul mediei 5. 335 de medii au crescut, în timp ce 136 au scăzut. Cea mai mare diferență de notă a fost înregistrată la limba română, un punct și jumătate în plus.”
Media finală obținută la examenul de evaluare națională va avea o pondere de 80 de procente în calculul mediei de admitere pentru repartizarea în clasa a IX-a.
Celelalte 20 de procente din media de admitere sunt reprezentate de media de absolvire a claselor V-VIII.
Raluca Creț