Document inedit din 1744, în colecţia Bibliotecii Judeţene Mureş
Publicat de radiomures, 24 octombrie 2013, 13:29
Actul legislativ intitulat „Articuli diaetales principatus Transylvaniae” conţine semnătura în original a împărătesei Maria Tereza.
Documentul a fost tipărit la Sibiu în 1744 de către Johannes Barth, unul dintre cei mai mari tipografi din Transilvania, poartă sigla atelierului tipografic şi a intrat în colecţia Bibliotecii Judeţene Mureş în 1944, când avocatul Fekete Janos a decis să îl doneze, alături de alte cărţi din colecţia sa particulară.
Directorul Bibliotecii Judeţene Mureş, Monica Avram, spune că documentul este cu atât mai valoros cu cât în acest moment nu mai există în colecţia Bibliotecii Judeţene unul care să poarte semnătura Mariei Tereza.
Biblioteca Judeţeană a început procesul de clasare şi evaluare la Biblioteca Teleki în vederea includerii valorilor descoperite în tezaur în patrimoniul national.
Biblioteca are în acest moment peste un milion de volume, fiind printre cele mai mari din ţară.
Raluca Creţ