Diplomă de excelenţă pentru cel mai longeviv director de Arhive din România

Publicat de radiomures, 24 februarie 2016, 17:57
Profesorul doctor Liviu Boar, directorul Serviciului Judeţean Mureş al Arhivelor Naţionale, a primit, astăzi, din partea prefectului de Mureş, Lucian Goga, o diplomă de excelenţă. Distincţia a fost acordată în şedinţa Colegiului Prefectural și răsplăteşte activitatea lui Liviu Boar, care conduce arhivele din Mureș încă din 1990.
Liviu Boar aprezentat pentru ultima oară raportul instituției, întrucât urmează să se pensioneze.
Am intrat în rândurile arhiviștilor la 1 mai 1978, la Miercurea Ciuc, și după care, din 1980 am fost numit directorul filialei Harghita a Arhivelor naționale, unde am stat 10 ani, după care în 1990 am venit aici, din ordinul ministrului în această funcție. Am fost alături de cei care au avut nevoie de instituția noastră, atât ca cercetători dar și beneficiari, prin care mii de oameni au avut parte de sprijinul nostru în reconstituirea drepturilor de proprietate. Vă mulțumesc pentru gestul deosebit pe care l-ați făcut.”
Potrivit raportului prezentat astăzi, cel mai vechi document din arhivele mureşene datează de acum 647 de ani. Marea problemă a Arhivelor Naționale Mureș o reprezintă în continuare spațiile de depozitare, a spus Liviu Boar:
Avem aproape 7 kilometri de documente originale de arhivă, începând din 1369 până în 1989, documente scrise în limbile română, maghiară și germană. Avem promisiuni ca să se extindă spațiile, deoarece preluarea de spații pentru arhivă este deosebit de grea, acestea trebuie să corespundă unor standarde. În curtea Arhivelor naționale s-a lăsat intenționat un spațiu, unde trebuia să se facă o extindere încă din anul 2000. Sperăm că, eu nu, dar cei care vor veni după mine, să beneficieze de aceste spații noi.
Profesorul doctor Liviu Boar este iniţiatorul şi coordonatorul sesiunii ştiinţifice “Arhivele şi Cercetarea Istorică”, eveniment la care participă în fiecare an numeroşi cercetători români şi din străinătate.
Judeţul Mureş se numără printre cele trei judeţe din ţară care editează “Anuarul Arhivelor”, Serviciul Judeţean Mureş al Arhivelor Naţionale fiind primul care a editat, în anul 2002, acest gen de publicaţie.
Vali Russu
Foto: www.cuvantul-liber.ro