Dezbatere despre osteoporoză la Tîrgu-Mureș
Publicat de radiomures, 20 octombrie 2014, 12:36 / actualizat: 4 martie 2015, 12:35
Astăzi este marcată Ziua Mondială împotriva Osteoporozei, ocazie cu care se organizează evenimente de conștientizare a populației.
Și municipiul Tîrgu-Mureș s-a înscris pe lista orașelor care marchează această dată, prin organizarea unei mese rotunde la care participă medici specialiști în ortopedie, endocrinologie și reumatologie.
Aceştia discută despre probleme legate de prevenţia, diagnosticul, tratamentul, monitorizarea osteoporozei şi adoptarea unui stil de viaţă sănătos.
Specialiștii spun că, dacă populația ar fi mai informată, cazurile de osteoporoză ar fi detectate mult mai repede, iar consecințele bolii ar fi mult reduse.
În România, un milion oameni cu vârste de peste 50 de ani sunt diagnosticați cu osteoporoză, cu o frecvență de 20,5% la femei și 6,2% la bărbați, conform datelor Societății Române de Osteoporoză și Boli Musculoscheletice.
Raluca Creţ