Curse spre 10 destinații europene de pe Aeroportul Brașov–Ghimbav
Publicat de APETRI MARGARETA, 10 aprilie 2023, 13:39
Acestea sunt programate să înceapă din 15 iunie. Între timp, Consiliul Județean Braşov a aprobat bugetul aeroportului pe anul în curs, de 27,5 milioane de lei, cheltuieli de bunuri, personal și exploatare.
Directorul Alexandru Anghel estimează că, în primul an de funcţionare, noua poartă aeriană Ghimbav – Brașov va avea un trafic de 150.000 de pasageri:
După cum s-a anunțat recent, au fost programate o serie de zboruri către destinații estivale gen Antalya și Creta, zboruri care vor începe după operaționalizarea aeroportului care ne-am propus-o pentru data de 15 iunie. Pe lângă aceste zboruri, am început să anunțăm și destinații care se vor opera ca și curse regulate, pe Barcelona, Milano, Londra, Munchen, Nuremberg, Stuttgart și Bruxelles și recent se mai adaugă încă două, care vor începe să fie operate din 3 august și 2 septembrie, respectiv Londra și Dortmund.
Spre Londra (Luton) vor exista zboruri dus-întors în fiecare zi de luni, miercuri şi vineri, în timp ce spre şi dinspre Dortmund vor fi curse în zilele de marţi şi sâmbătă.
Biletele sunt deja disponibile, iar la o primă simulare pe site-ul companiei, un bilet către Dormund, în septembrie, costă 60 de euro, iar cel de întors e 50 de euro.
În ce privește Aeroportul ”Transilvania” Tg. Mureș, ultima noutate este cursa de București, care operează deja de două săptămâni.
Directorul Peti Andras:
Locuitorii din județul Mureș și județele limitrofe au așteptat cursa de București, de două ori pe săptămână, marți și joi. Durata zborului e de 37 de minute, prețul biletului e de la 34 de euro, iar dus-întorse undeva la 300-350 de lei. Din iunie vom avea 4 curse pe săptămână către Antalya-Turcia la care crește numărul de rezervări făcute în această perioadă de sărbători. În perioada estivală vom avea curse către insula Creta, deocamdată o dată pe săptămână. Și avem cursele regulate către Marea Britanie – Londra, către Germania – Dortmunt și Memingen, ca și Budapesta – Ungaria, de 5 ori pe săptămână.
Peti Andras subliniază că, odată cu intrarea în sezonul estival, frecvența de operare la cursele spre Turcia și Grecia se va dubla.
Valeriu Russu