Continuă investițiile la Aeroportul Transilvania

Publicat de MIRELA ROTAR, 1 mai 2020, 11:32 / actualizat: 24 iunie 2020, 19:43
Consilierii județeni au votat ieri un proiect de hotărâre care vizează „Modernizarea aeroportului și includerea obiectivelor din Master – Planul General de Transport”.
Pista de decolare-aterizare urmează să fie extinsă de la 2.000 la 2.580 de metri, platforma de parcare aeronave va putea găzdui mai multe aeronave de mărime mare, iar terminalul se dorește a fi extins astfel încât să fie dublat numărul ghișeelor de check-in.
Valoarea totală a investițiilor se ridică la aprox. 328 milioane de lei, sumă care urmează să fie atrasă din fonduri europene prin Programul Operațional Infrastructură Mare. Președintele Consiliului Județean Mureș, Peter Ferenc:
Am aprobat indicatorii tehnico-economici pentru dezvoltarea Aeroportului Transilvania. Investiția vizează extinderea pistei de aterizare-decolare, extinderea platformei de parcare a aeronavelor și extinderea terminalului de pasageri existent. Chiar dacă preocuparea noastră principală în această perioadă este gestionarea efectelor pandemiei COVID-19, consider că este deosebit de important să continuăm investițiile în infrastructură să continue. Proiectul aprobat astăzi dă undă verde pentru pregătirea cererii de finanțare în vederea accesării de fonduri europene pentru dezvoltarea Aeroportului Transilvania.
Consilierii și-au dat avizul și pentru declanşarea procedurii de expropriere a imobilelor proprietate privată situate pe suprafața unde urmează să se extindă aeroportul.
Este vorba de o suprafață de teren de peste 57.000 mp, suma aprobată pentru despăgubire fiind de peste 260.000 de lei.
Raluca Creț