Consumul moderat de bere reduce simptomele menopauzei

Publicat de radiomures, 3 decembrie 2015, 15:50
Aşa arată rezultatele unui studiu realizat de o absolventă a UMF Tîrgu-Mureş în cadrul unei burse primite de la Centrul de Studii despre Bere, Sănătate şi Nutriţie și prezentat azi.
Studiul s-a derulat pe o perioadă de 12 săptămâni și la el au participat 50 de femei, cu vârste cuprinse între 45 și 60 de ani.
Consumul moderat de bere poate diminua bufeurile de caldură asociate stării pre-menopauză.
Conferenţiarul universitar Monica Tarcea, coordonatoarea grupului de studenţi de la specializările de nutriţie şi dietetică din UMF Tg.Mureş, a explicat că berea trebuie consumată moderat chiar dacă poate aduce beneficii organismului:
Trebuie să îndreptăm atenţia femeilor asupra produselor de bere pentru că le ajută să reducă din aceste simptome pe care le au pre şi mai ales în perioada de menopauză atât prin aportul de estrogen, vitamin şi minerale şi atât timp cât totul este ţinut sub control şi nu se depăşeşte o anumită limită aceste beneficii vor veni.”
Este cea de-a cincea serie de burse acordate de Centrului de Studii despre Bere, Sănătate şi Nutriţie de la înfiinţarea sa în martie 2012.
Aplicaţiile se pot depune din 10 decembrie până la 10 februarie 2016, fiind deschise tuturor celor interesați, a explicat secretarul general Alin Popescu.
Potrivit Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii, prin consum moderat de bere se înţelege 330 ml pe zi pentru femei şi 660 ml pentru bărbaţi.
Sanda Viţelar
Foto: RTM