Conferinţă internaţională pe tema clusterelor în staţiunea Covasna
Publicat de radiomures, 6 septembrie 2012, 00:00
În staţiunea Covasna începe astăzi o conferinţă internaţională pe tema clusterelor, la care vor participa oameni de afaceri şi specialişti din România, Ungaria şi Belgia.Evenimentul doreşte să atragă atenţia asupra avantajelor clusterelor în perspectiva dezvoltării mediului economic, iar în cadrul acestuia vor fi prezentate exemple de bună practică de peste hotare.
Clusterele reprezintă o formă de asociere între firme cu acelaşi domeniu de activitate în ideea rezolvării unor interese comune, iar ceea ce deosebeşte un cluster de o simplă asociaţie este faptul că printre membri se numără şi centre de cercetare, inovare şi consultanţă, instituţii de învăţământ superior care au resurse şi pot da o mână de ajutor întreprinzătorilor.
În judeţul Covasna s-au înfiinţat până acum şase clustere sub egida Asociaţiei Întreprinzătorilor Mici şi Mijlocii (ASIMCOV) – clusterul lemnarilor, clusterul energiei regenerabile, clusterul agro-alimentar, clusterul tipografiei şi designului, clusterul industriei textile şi al ecoturismului, iar în această toamnă urmează să se constituie clusterul balneo-turistic.
Conferinţa, care va avea loc joi şi vineri la hotelul Hefaistos din staţiunea Covasna, este organizat de Asociaţia Clusterelor din România şi ADR Centru.
Mara Deleanu