Code For Romania va lansa o aplicație anti-cutremur pentru populație

Publicat de MIRELA ROTAR, 29 martie 2021, 13:24
La 5 ani de la lansare, Code For Romania organizează o ediție specială a evenimentului HackDay în perioada 2-4 aprilie.
Acesta este deschisă atât dezvoltatorilor de aplicații cât și programatorilor de site-uri web și urmărește realizarea unei aplicații care să îi ajute pe utilizatori să se pregătească în cazul unui cutremur major.
Aplicația nu va fi construită de la zero, bazele ei existând deja. În cele 3 zile ale evenimentului se va încerca finisarea acesteia, spune Alexandra Ștefănescu, din partea Code For Romania (Chief Technology Officer – CTO):
Aplicația a fost deja gândită și prototipată în ciclul de cercetare de anul trecut, avem deja funcționalitățile de bază, aspectul și experiența utilizatorului deja stabilite și ne rămâne doar să punem soluția tehnică pe hârtie, să o împărțim în bucăți ușor digerabile pe care apoi să le împărțim între noi și participanți și, în perioada 2-4 aprilie, ne punem pe treabă.
Aplicația le va permite utilizatorilor să își construiască un plan de urgență și le va furniza informațiile utile despre cum trebuie să procedeze în cazul producerii unui cutremur major.
Organizatorii vor ca aplicația să fie disponibilă atât pe Android cât și pe iOS începând cu 21 aprilie.
Vlad Todoran