Cod galben de ninsori şi viscol în zone înalte din 19 judeţe, până de Crăciun
Publicat de MIRELA ROTAR, 23 decembrie 2019, 12:36 / actualizat: 24 decembrie 2019, 1:50
Administraţia Naţională de Meteorologie a emis, azi, o atenţionare Cod galben de ninsori şi viscol, valabilă până în dimineaţa zilei de Crăciun, în zone din 19 de judeţe.
Potrivit prognozei, din această seară de la ora 20:00, până în 25 decembrie, ora 10:00, la munte vor predomina ninsorile, la început în zona înaltă, iar de mâine după amiază şi la altitudini mai joase.
De asemenea, în special pe creste, se va depune strat de zăpadă, mai consistent în Carpaţii Meridionali şi Occidentali, şi vor fi rafale ale vântului de peste 80 – 90 km/h. În acelaşi timp, zăpada va fi viscolită şi spulberată, iar vizibilitatea va fi redusă semnificativ.
Printre județele vizate se numără : Covasna, Braşov și Sibiu.
Pe de altă parte, ANM a actualizat informarea meteo de ploi şi vânt, ce vizează majoritatea zonelor din ţară în intervalul 23 decembrie, ora 10:30 – 26 decembrie, ora 20:00.