Coaliţia de guvernare negociază în aceste momente viitoarea componenţă a Executivului
Publicat de radiomures, 13 decembrie 2014, 14:24
Liderii UDMR se întâlnesc azi la Târgu Mureş, unde Consiliul Reprezentanţilor Unionali trebuie să confirme ieşirea Uniunii de la Guvernare.
UDMR a decis părăsirea Guvernului Ponta încă din 27 noiembrie, însă validarea oficială va avea loc astăzi.
Consilierul prim-ministrului, Gyorgy Frunda, consideră însă că ieşirea UDMR de la guvernare este o greşeală. El a declarat azi, la Târgu Mureş, pentru AGERPRES, că există riscul ca UDMR să nu mai intre în parlament la viitoarele alegeri, din 2016, iar ieşirea de la guvernare nu ajută Uniunea să recâştige voturile pierdute de-a lungul anilor.
Acesta şi-a exprimat convingerea că nu participarea UDMR la guvernare a dus la scorul slab din alegerile prezidenţiale, ci nesiguranţa transmisă de Uniune, prin neadoptarea unor poziţii clare.
Senatorul UDMR, Verestoy Attila a declarat, însă, că formaţiunea sa ar putea să deţină în continuare unele funcţii guvernamentale nepolitice, chiar dacă iese de la guvernare.
Pe de altă parte preşedintele UDMR, Kelemen Hunor, a declarat, la Consiliul Reprezentanţilor Unionali, că în România e nevoie de adoptarea unor strategii care să nu ţină seama de alegeri, iar dintre acestea una ar viza şi relaţiile pe termen lung dintre români şi maghiari.
Între timp, PSD, UNPR, PC şi PLR negociază viitoarea componenţă a Guvernului Ponta.
Potrivit Digi24 sunt negocieri tensionate pentru formarea Guvernului Ponta 4 deoarece liberalii lui Călin Popescu Tăriceanu nu ar fi ajuns la un acord în legătură cu portofoliile pe care le doresc, respectiv Economia şi Finanţele.
Premierul a declarat însă de puţin timp că astăzi se discută doar despre ce doreste Guvernul să facă în următorii 4 ani şi că mâine va prezenta formula Cabinetului restructurat.
El a evitat să dea detalii despre structura viitorului guvern sau despre nominalizările făcute de partenerii din coaliţie.
Antena 3, Cristina Bulbescu