CNAS urmăreşte creşterea accesului la diagnosticarea gratuită a bolii cronice de rinichi

Publicat de Andrei Borz, 14 martie 2023, 20:42
Casa Naţională de Asigurări de Sănătate urmăreşte creşterea accesului la diagnosticarea gratuită a bolii cronice de rinichi şi evaluarea riscului asociat acesteia la nivelul medicului de familie.
Şefa CNAS, Adela Cojan, a declarat, astăzi, că în proiectul noului contract-cadru sunt prevăzute pachete de analize medicale în zona de medicină de familie, iar Societatea Română de Nefrologie a demarat o campanie de conştientizare a riscurilor bolii cronice de rinichi.
Aproape 10% din români sufera de această boală care este diagnosticată în stadiu incipient doar pentru un pacient din 10 pentru că nu manifestă simptome, susţine preşedinta Societăţii de Nefrologie, Ina Maria Kacso :
Rinichiul nu doare decât în situaţii excepţionale şi simptomele specifice apar doar în stadii avansate. Dacă vreţi, putem compara boala cronică de rinichi cu o maşină care vine noaptea cu farurile stinse şi în momentul impactului este prea târziu deja să ne ferim. Din acest motiv este necesar să fim proactivi şi să depistăm precoce boala cronică de rinichi, adică pacienţi care au un risc mai mare decât populaţia generală să dezvolte boala cronică de rinichi. Şi mă refer aici la diabet, boli cardiovasculare şi hipertensiune.
Disfuncţia renala complică boli preexistente precum cele cardiovasculare sau diabet, iar în stadii avansate se poate ajunge la dializă, transplant renal sau chiar la deces.
Doctorii recomandă verificarea sănătăţii rinichilor măcar o dată până la vârsta de 60-65 de ani, însă în cazul persoanelor cu comorbidităţi este necesar controlul anual.
Sursa: romania-actualitati.ro