Centru mobil de vaccinare, în comuna Beica de Jos și Bălăușeri, județul Mureș

Publicat de Corina Muntean, 23 mai 2021, 10:58 / actualizat: 27 mai 2021, 19:25
Maratoane, centre drive-thru, campanii derulate în mai multe localitãți, cu participarea unor reprezentanți ai autoritãților, sunt acțiuni prin care cetãțenii sunt chemați sã se imunizeze fãrã programare, doar pe baza actului de indentitate.
În comuna Bãlãușeni din județul Mureș s-a dat, ieri, startul caravanei imunizãrii în mediul rural. Un centru mobil de pregãtire a populației și personalului de intervenție a fost transformat într-un centru de vaccinare cu patru fluxuri și pus la dispoziția celor care au dorit sã se imunizeze.
Acolo a fost și șeful Departamentului pentru Situații de Urgențã, Raed Arafat, unul dintre medicii care au administrat vaccinuri:
Sunt foarte multe persoane în vârstă, vulnerabile, care cu greu pot să ajung la centrele de vaccinare dacă sunt organizate la distanță, cum sunt maratoanele vaccinării, cum avem acum unul la Sighișoara. Folosim Caravana de pregătire a populației aici şi am transformat-o în centru mobil de vaccinare cu patru fluxuri, iar microbuzele Inspectoratului pentru Situații de Urgență merg după un program prestabilit la casele oamenilor care s-au anunțat și-i aduc la punctul de vaccinare și după asta îi duc napoi acasă. Sunt și persoane care vin singure cu mașini proprii. Pandemia nu s-a terminat, dar ea poate să fie terminată dacă într-adevăr toată lumea se vaccinează, iar în țară avem nevoie de cel puțin 60%, 60 şi ceva la sută de oameni vaccinaţi.
Centrul mobil, pus la dispoziție de DSU, va fi amplasat astãzi în localitatea Beica de Jos din județul Mureș, între orele 10,00 și 16,00, iar persoanele care doresc se pot prezenta pentru imunizarea cu vaccinul Pfizer, fãrã a avea nevoie de programare.