Cazurile grave de infecție cu Coronavirus vor fi tratate la Spitalul Clinic Județean de Urgență Târgu Mureș

Publicat de Corina Muntean, 30 martie 2020, 18:51
La spitalul de urgență vor fi disponibile 26 de paturi cu aparate de ventilație. De asemenea, alte 65 de paturi vor fi disponibile pentru cazurile mai puțin grave.
Prefectul județului Mureș, Mara Togănel:
Cele două secții de boli infecțioase din oraș internează, în acest moment, pacienți infectați cu Coronavirus, iar la depășirea capacității acestora, sarcina va fi preluată de clădirea situată pe Gheorghe Marinescu, nr. 1. Aici, printre paturile care vor fi disponibile, se numără și 12 locuri dotate cu aparate de ventilație.
În același timp, au fost identificate și alte clădiri ale spitalelor din Târgu Mureș și din județ, care pot fi pregătite să preia pacienți infectați cu Coronavirus, atunci când situația o va impune, a afirmat prefectul județului Mureș.
Raluca Creț