Captură de droguri la Brașov

Publicat de radiomures, 8 decembrie 2017, 09:14
Procurorii DIICOT Brașov au descins la 10 locuințe din Brașov, cele mai multe situate în cartierul Tractorul. Anchetatorii urmăreau 6 persoane, două dintre ele fiind bănuite că vând droguri. Polițiștii au găsit în locuințele infractorilor zeci de grame de stupefiante, iar în casa unui alt inculpat au găsit, stupefiante pregătite pentru vânzare. Celelalte 3 persoane implicate dețineau cantități mici de cannabis în vederea consumului propriu.
Stupefiantele au fost găsite ascunse sub scara unui bloc din cartierul Tractorul
Procurorii DIICOT Brașov, cu ajutorul unui câine specializat în detectarea drogurilor, au găsit în locuința liderului grupului de infractori pliculețe de cannabis, pe care câinele le-a găsit imediat, acestea fiind ascunse într-o gaură în treapta scării de acces în imobil.
Din cercetările procurorilor reiese faptul că membrii grupării infracționale au reușit să vândă cannabis unor tineri cu vârste cuprinse între 20 și 25 de ani. 3 dintre inculpați au fost reținuți de procurorii DIICOT Brașov și propuși pentru arestare sub acuzația de trafic de droguri de risc, pentru celelalte 3 persoane implicate fiind instituită măsura controlului judiciar. Inculpații au depus contestații iar soarta acestora va fi hotărâtă de Curtea de Apel.