Campioana României la baschet feminin oferă cadouri copiilor instituţionalizaţi

Publicat de radiomures, 14 decembrie 2016, 08:35
Echipa de baschet feminin Sepsi SIC din Sfântu Gheorghe, deţinătoarea Cupei României, a vizitat ieri o casă familială din municipiu şi a dăruit copiilor instituţionalizaţi numeroase cadouri oferite de suporteri.
Cutiile cu daruri au fost adunate sâmbăta trecută, în pauza meciului desfăşurat la Sfântu Gheorghe între Sepsi Sic şi CSM Târgovişte.
Managerul echipei, Rusz Istvan a declarat că atât echipa cât şi staff-ul au dorit să le facă o bucurie acestor copii, în preajma sărbătorii Crăciunului şi i-au invitat la meciul pe care îl vor disputa acasă, pe 23 decembrie, cu echipa din Tîrgu-Mureş.
În cadrul Complexului de Servicii Comunitare din subordinea Direcţiei pentru Protecţia Copilului Covasna există şase case de tip familial, trei la Sfântu Gheorghe şi câte una în localităţile Cernat, Ilieni şi Întorsura Buzăului, în care trăiesc 81 de copii, iar darurile vor fi împărţite tuturor, nu doar celor care s-au întâlnit marţi cu membrii echipei de baschet.